Zrób spektakl z niczego. Warsztat tworzenia autorskiego scenariusza - część 2 i 3

Każde warsztaty wnoszą w rozwój aktora coś nowego. Dzięki nim przypominamy sobie stare ćwiczenia i poznajemy nowe metody pracy. Poza tym dowiadujemy się wiele o sobie i swoich umiejętnościach. Każde spotkanie z nowym instruktorem jest rozwijające, gdyż każdy zwraca uwagę na inne rzeczy, proponuje uczestnikom warsztatów inny repertuar ćwiczeń i tematykę improwizacji. 
Na zajęciach z Piotrem Filonowiczem poznaliśmy wiele nowych sposobów pracy oraz nieźle się bawiliśmy. Instruktor pokazał nam m.in. rewelacyjne ćwiczenie z kijem, które na początku wzbudziło nieufność i lęk, ale już po chwili wiedzieliśmy, że na pewno włączymy je  do repertuaru ćwiczeń scenicznych, gdyż doskonale ćwiczy koncentrację, współpracę z partnerem oraz plastykę ciała. 
Bardzo podobało nam się także ćwiczenie polegające na rozbudzaniu zmysłów za pomocą zapachów, dźwięków i doznań dotykowych. Przekonaliśmy się, jak ważne i intensywne może być w teatrze odbieranie rzeczywistości zmysłami innymi niż wzrok i słuch. Nasz warsztat wzbogacił się o nowe narzędzie, które z pewnością kiedyś wykorzystamy.
Warsztaty Zrób spektakl z niczego. Warsztat tworzenia autorskiego scenariusza  otworzyły nam oczy na nowe sposoby pracy nad spektaklem i zdecydowanie przyczyniły się do nowych poszukiwań. Powstałe na zajęciach etiudy ewaluowały i zmieniały się - jedne rozwijaliśmy, inne postanowiliśmy odrzucić. Nie wiemy, na ile skorzystamy z materiału wypracowanego podczas warsztatów - wydaje nam się bowiem, że kierunek zasugerowany przez instruktora niekoniecznie jest tym, czego poszukujemy. Na pewno jednak będziemy dalej pracować metodami zaproponowanymi przez Piotra, gdyż otwierają one nowe pokłady kreatywności.

Warsztaty z Piotrem były bardzo rozwijające. Instruktor okazał się przemiłym, energicznym i wyjątkowo kreatywnym człowiekiem. warsztaty poprowadził bardzo starannie, z szacunkiem i sympatią dla ich uczestników. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się skorzystać z warsztatów prowadzonych przez Piotra. 


Zajawka #2 - warsztaty







Wprawki teatralne - poszukiwania

Kolejne poszukiwania, kolejne etiudy. Zastanawiamy się, na ile nasz spektakl ma być teatralny, a na ile zakotwiczony w multimedialnym świecie. Wiele trudności przysparza nam łączenie języka teatru z zupełnie innym przekazem serwowanym przez media. Nasz teatr wyrósł z teatru plastyczno-symbolicznego, mocno umownego, dlatego też największym problemem jest znalezienie sposobu na pokazanie na scenie świata bardzo dosłownego, często kiczowatego i prostego. Wiele naszych prób kończy się niepowodzeniem, gdyż okazuje się, że etiudy są albo zbyt dosłowne, albo zbyt metaforyczne, albo za bardzo teatralne, albo za mało. 
Dziś gościliśmy na zajęciach Mateusza Zduniuka, naszego kolegę, z którym wspólnie tworzyliśmy w Grupie Teatralnej Assunta. Osoba z zewnątrz spojrzała z innej perspektywy na cały zamysł i podrzuciła kilka pomysłów i rozwiązań scenicznych. Mateusz wziął udział w warsztatach, których efektem jest kolejna etiuda.