WARSZAWSKA NAGRODA EDUKACJI KULTURALNEJ

Trzynastka bywa czasem bardzo szczęśliwa. Właśnie 13.10, w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej, odbyła się gala podsumowująca VII edycję Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. W kategorii instytucje animacji kultury II nagrodę otrzymał nasz projekt - "Media show", napisany przez Monikę Rokicką i zrealizowany przez zespół Teatru Ani Pół w Wawerskim Centrum Kultury.  Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i dziękujemy wszystkim, którzy bezpośrednio i pośrednio przyczynili się do tego sukcesu.

Prezentację naszego projektu można obejrzeć na stronie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej



WARSZAWSKA NAGRODA EDUKACJI KULTURALNEJ - II ETAP

Dziś, 12. września, w Centrum Kultury Wilanów zaprezentowane zostały projekty, które znalazły się w II etapie konkursu na najlepszy projekt  z zakresu edukacji kulturalnej. W kategorii instytucje animacji kultury znalazł się nasz "Media show", zrealizowany w Wawerskim Centrum Kultury.
Nasza pani reżyser i jednocześnie autorka projektu, Monika Rokicka, stanęła przed bardzo trudnym zadaniem: w ciągu 5 minut musiała przedstawić ideę projektu, jego wynik i wartość. Mamy nadzieję, że nasza prezentacja przypadła do gustu widowni oraz Kapitule nagrody.
Nasza prezentacja







Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Projekt "Media show" realizowany w Wawerskim Centrum Kultury został zgłoszony do  VII edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Kapituła Koordynatorów Dzielnicowych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej na posiedzeniu w dniach 3-5 lipca 2016 roku uznała, że nasz projekt warto zakwalifikować do II etapu konkursu. DZIĘKUJEMY :)

  



Media show - podsumowanie

Jako podsumowanie projektu powstał reportaż autorstwa Karoliny Czelej, który w syntetyczny sposób ukazuje poszczególne etapy naszej pracy. Możecie się z niego dowiedzieć, co udało nam się zrobić, jakimi metodami pracowaliśmy i do czego doszliśmy.  Zapraszamy do oglądania relacji z Media show.


Grochowskie Spotkania Teatralne "Na rogatkach"

15. kwietnia spektakl "SHOW" został pokazany podczas przeglądu konkursowego Grochowskich Spotkań Teatralnych "Na rogatkach". Mieliśmy pewne obawy zgłaszając "SHOW"  do konkursu. Przede wszystkim, jak zawsze martwiła nas strona techniczna pokazu. Użycie multimediów i internetowego przekazu na żywo, zawsze jest ryzykowne. Ponadto spektakl jest dyskusyjny i podczas pokazów otwartych wzbudzał kontrowersje. 
SHOW został przyjęty przez jury w sposób niejednoznaczny. Zwrócono nam uwagę na pewne niedociągnięcia, na elementy niejednoznaczne i dyskusyjne, jednak doceniono trud zmierzenia się z tematem miejsca człowieka w mediach.
Spektakl SHOW został nagrodzony II nagrodą Grochowskich Spotkań Teatralnych "Na rogatkach".






Warszawski Festiwal Teatralny Młodych


Spektakl SHOW, chociaż zakwalifikowany do finału Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych, nie zyskał sobie przychylności jury i nie otrzymał żadnej nagrody w tej edycji konkursu. Nie spodobało się ani ujęcie tematu, ani środki wykorzystane do realizacji koncepcji. Pokaz w SCEKu był dla nas wyjątkowo pechowy - podczas dojazdu na Stare Miasto zniszczony został podstawowy rekwizyty wykorzystywany w spektaklu i musieliśmy tuż przed spektaklem go odtworzyć.

Pech nie opuszczał nas także podczas pokazu. Kolejny raz zawiodła technika oraz  jajko przebiło warstwy folii i rozbiło się tuż przy kotarach, brudząc je farbą. Nigdy przedtem coś takiego nam się nie zdarzyło. Bardzo dbamy, żeby używana przez nas farba nie niszczyła otoczenia. 


Z WFTM wróciliśmy jednak z podniesionym czołem, gdyż nasz spektakl spodobał się widowni, czego wyrazem były rozmowy w foyer.


MŁODZIEŻOWE SPOTKANIA TEATRALNE W TEATRZE STUDIO

Kiedy dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w Młodzieżowych Spotkaniach Teatralnych, nie mogliśmy w to uwierzyć. Informacja ta oznaczała, że nasz spektakl otrzymał rekomendację środowiska teatralnego Warszawy i  znalazł się wśród pięciu najlepszych przedstawień amatorskich sezonu 2015/2016.
Występ na  scenie Teatru Studio to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromne  wyzwanie. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest wejść na  profesjonalną scenę i po krótkiej próbie technicznej zagrać spektakl. Normalnie potrzeba kilku prób, by poznać przestrzeń sceny, sprawdzić wszystkie elementy aktorskie i techniczne. W Teatrze Studio mieliśmy na to godzinę, podczas której trzeba było złożyć scenografię, zrobić makijaże, ustawić światła oraz zwalczyć całą masę problemów technicznych - od zmywalności farby po renderowanie od nowa materiałów medialnych. 
Niestety, ten najważniejszy dla nas pokaz nie należał do udanych. Zawiodła nas technika. Podczas spektaklu nie zadziałały dwa najistotniejsze elementy, które tak naprawdę stanowią sedno całego pokazu. Nasza publiczność nie mogła więc obejrzeć przedstawienia w całej jego okazałości i zrozumieć do końca przesłania Show. 
Na szczęście opinie ekspertów, p. Jarosława Kiliana i p. Bogumiły Stachurskiej były budujące. Techniczne mankamenty zostały pominięte, natomiast doceniono to, co w teatrze najważniejsze - scenariusz, z ciekawą kompozycja głównego bohatera, grę aktorską oraz autorską muzykę. Otrzymaliśmy także kilka wskazówek dotyczących ruchu i wykorzystania przestrzeni. 
To, że wykorzystywanie multimediów i sprzętu technicznego niesie ze sobą duże ryzyko, wiedzieliśmy od początku. Już na etapie wymyślania idei spektaklu braliśmy pod uwagę trudności, które nas czekają i z pełną świadomością się na to zdecydowaliśmy. Po prostu uznaliśmy, że warto spróbować i poznać też tę stronę nowoczesnego teatru.  

Fotorelacja ze spektaklu SHOW podczas 
Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 
w Teatrze Studio 
fot. Weronika Pawłowska

MŁODZIEŻOWE SPOTKANIA TEATRALNE 2016


Spektakl SHOW został okrzyknięty jedną z najciekawszych premier amatorskiego ruchu teatralnego w sezonie 2015/2016. W związku z tym zostaliśmy zaproszeni do udziału w Młodzieżowych Spotkaniach Teatralnych w Teatrze Studio. Zagramy już 6. kwietnia o godz. 12.00 To dla nas ogromne wyróżnienie. Młodzieżowe Spotkania Teatralne to nie jest przegląd, na który można się po prostu zgłosić, wygrać eliminacje i wystąpić. Na scenie Teatru Studio grają wyłącznie zespoły zaproszone, które otrzymały rekomendację środowiska teatralnego stolicy.



Kawa w stylu vaporwave

W Międzylesiu w budynku Wawerskiego Centrum Kultury jest niezwykłe miejsce prowadzone przez pozytywnych ludzi - Cafe Szatnia. Już od progu czuć nie tylko pyszną kawę, ale też ciepłą i przyjazną atmosferę tworzoną przez Kasię i Marcina. W Cafe Szatnia można wypić kawę o tajemniczej nazwie żółw  lub świeży zielony napój z owoców i warzyw. Można również posiedzieć nad książką albo zagrać w planszówkę. A wszystko to w serdecznym klimacie tego na pierwszy rzut oka niepozornego miejsca.


Od niedzieli 28. lutego na szatniowych kratach można też podziwiać wystawę grafik kreatywnych, młodych artystów - Karoliny Czelej i Jacka Zduńczyka pt. Ciąg dalszy nastąpił.  Wystawa powstała jako jeden z elementów projektu "Media Show", który Teatr Ani Pół realizował z Funduszu Animacji Kultury. 
Wystawa jest swoistą dokumentacją pracy nad projektem, której oryginalna forma nawiązuje do tematu całego przedsięwzięcia - mediów i ich wpływu na człowieka. 
Początkowo mieliśmy zrobić po prostu wystawę fotografii zrobionych podczas prób i warsztatów. Ta forma dokumentacji wydała nam się jednak zbyt banalna, więc postanowiliśmy poszukać czegoś, co lepiej odda klimat całego przedsięwzięcia. Wybór padł na grafikę i vaporwave - mówią autorzy prac.

Wystawę będzie można zobaczyć od 28. 02 - 30.04
ZAPRASZAMY








W ramach współpracy z Wawerskim Centrum Kultury 6. marca o godz. 18.00 zagramy SHOW, spektakl który powstał jako element realizowanego przez nas projektu Media Show


Mimo iż przedstawienie było już grane na scenie Wawerskiego Centrum Kultury 19.12.2015 r. jako podsumowanie projektu, na pewno warto zobaczyć je raz jeszcze. Nie tylko zdążyliśmy dopracować wiele szczegółów, ale także zmieniliśmy niektóre sceny.
ZAPRASZAMY!

POKAZ OTWARTY W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W JÓZEFOWIE

Czy chcecie zobaczyć SHOW? Coś czego jeszcze nie było? Publiczność zgromadzona 26. lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie chciała. Na scenie pojawili się aktorzy Teatru Ani Pół, ale tym razem to nie oni byli głównymi bohaterami widowiska. Porwali widownię w świat mediów, w którym zacierają się granice między obserwatorem a uczestnikiem, między tym, co realne a iluzją. 
Podążając śladami człowieka wciągniętego w machinę show, widzowie poznali blaski i cienie popularności. W jednej chwili byli demiurgami, władcami tysięcy umysłów, by  już za moment spaść na bruk, posmakować porażki i nienawiści tłumu. Zmierzyli się z dylematem Pigmaliona - jak ze szczytu oświetlonego fleszami wrócić do szarego życia, jak znaleźć sobie miejsce w nowej rzeczywistości po upadku ze szczytów popularności. Czy powrót jest w ogóle możliwy? Czy też decydując się na show, wykupujemy sobie one way ticket?
To nie były jednak wszystkie wyzwania, jakie przed widzami postawili młodzi aktorzy. Kto raz wkroczy w świat SHOW, nie może czuć się w nim bezpiecznie. Oto okazuje się, że to wcale nie główna postać przedstawienia jest jego bohaterem, ale my, widzowie, wygodnie siedzący w fotelach na widowni. Jesteśmy jednocześnie przedmiotami i podmiotami medialnej manipulacji. Ofiarami i katami.

SHOW w oczami widzów
* * *
Wrażenia nie powiem są! Ci to potrafią dać do myślenia i zrobić niezłe..show! Super gra aktorska młodych ludzi i dające do myslenia tematy. Tym razem o sławie, mediach, blasku reflektorów i cenie jaką trzeba za to zapłacić. A końcówka spektaklu.. szczęki opadają. Zobaczcie sami. Polecam Teatr ANI PÓŁ.
Ewelina Chłopek

*  *  *
O Teatrze Ani Pół nigdy wcześniej nie słyszałem. Trafiłem na spektakl trochę przypadkiem. Nie żałuję. To była terapia wstrząsowa. Nagle zdałem sobie sprawę, że te wszystkie głupoty w TV, to w sumie wina widzów. Przecież, gdybyśmy tego nie oglądali i nie chcieli coraz mocniejszych scen, coraz durniejszych wypowiedzi - nie byłoby tego.  Spektakl polecam z czystym sumieniem. Szkoda, że tak mało ludzi go widziało.
Adam Maciejec

*  *  *
Spektakl SHOW był przede wszystkim bardzo efektownym przedstawieniem, wykorzystującym nowe środki przekazu. Poruszał także ważny temat. Prawdopodobnie tak właśnie wygląda życie chwilowych gwiazd. Widać że spektakl jest dopracowany, a aktorzy mają doświadczenie i nie wstydzą się grać w ekstremalnych sytuacjach. Bardzo polecam przedstawienie wszystkim, którzy jeszcze go nie widzieli i zapewniam że nikt się nie zawiedzie.
Julka Jewszel