Warsztaty emisji głosu i dykcji



Na naszym ostatnim wakacyjnym spotkaniu odbyły się dwugodzinne warsztaty emisji głosu i dykcji. Prowadziła je Karolina Czelej - nasza TAP-owa specjalistka od poprawnej wymowy. Podczas zajęć wykonywaliśmy szereg ćwiczeń oddechowych oraz uczyliśmy się pracy przeponą. Przygotowując się do pracy nad spektaklem z tekstem, poznawaliśmy tajniki rytmu i pauzowania, a także bawiliśmy się barwą głosu. 
Nie zabrakło także łamańców językowych, które nie tylko pozwalają zapanować nad trudnymi do wymówienia głoskami, ale także dostarczają mnóstwo uciechy. Nie wierzycie? Spróbujcie sami. Dla odważnych kilka naszych ćwiczeń:

1.  Lojalna Jola, Jola lojalna lula Jula

2. Ta tapeta tu, tamta tapeta tam

3. Czy tata czyta cytaty Tacyta

4. Zamki klamki lśnią na glanc, w blasku las ułańskich lanc.

5.Tracz tarł tarcicę tak: takt w takt, jak, takt w takt, tarcicę tartak tarł.






Projekt Media Show

Media show to autorski  projekt Teatru Ani Pół zgłoszony przez Wawerskie Centrum Kultury do konkursu zorganizowanego przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej w ramach Funduszu Animacji Kultury. Celem konkursu było wspieranie ruchu amatorskiego i dofinansowanie produkcji spektaklu lub koncertu. Wniosek TAP-u spodobał się komisji eksperckiej i znalazł się w gronie projektów przeznaczonych do realizacji.
Autorką projektu jest Monika Rokicka polonistka, instruktor i reżyser teatralny z piętnastoletnim doświadczeniem. Absolwentka Podyplomowego Studium Teatru Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Swoje kwalifikacje zdobywała pod okiem m.in. Beaty Pejcz, Jerzego Bielunasa i Leszka Mądzika. Autorka projektów i innowacji w zakresie nauczania języka polskiego metodami artystycznymi. Prowadzi warsztaty, zajęcia teatralne i twórcze.
Założeniem projektu Media show jest stworzenie spektaklu dotyczącego współczesnego świata mediów i ich wpływu na odbiorcę. Podczas realizacji zadania chcemy  przyjrzeć się przyczynom, dla których ludzie chcą być celebrytami, a także zadać pytania, o manipulację, o to do jakiego ekshibicjonizmu jest w stanie posunąć się człowiek w pogoni za sławą i rozrywką, czy przekroczy granicę dzielącą go od "współczesnych igrzysk"?  
Realizując projekt zamierzamy poszukać nowych środków wyrazu teatralnego i połączyć sztukę sceniczną ze światem mediów, które tak bardzo zdominowały współczesny świat.  Naszym założeniem jest także próba zbudowania spektaklu interaktywnego, w którym także widownia zagra  rolę.
Projekt Media show to jednak nie tylko spektakl. To przede wszystkim warsztaty, dzięki którym twórcy Teatru Ani Pół będą mogli bliżej przyjrzeć się zjawiskom medialnym. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach teatralnych, filmowych i muzycznych, a także zaproszą do wspólnych działań społeczność lokalną. 
Realizatorzy projektu Media show

Teatr Ani Pół to niezależna grupa teatralna, która powstała przy Wawerskim Centrum Kultury w czerwcu 2014 r. W skład zespołu wchodzą uczniowie warszawskich szkół średnich, których połączyła teatralna pasja i chęć tworzenia. Mimo iż grupa działa od niedawna, ma już na swoim koncie realizację ciekawych projektów. W 2015 r. odbyła się premiera autorskiego spektaklu pt. Czasem, którym Teatr Ani Pół zaskarbił sobie sympatię publiczności i na stałe wpisał się w teatralny krajobraz Warszawy. Spektakl został nagrodzony II nagrodą Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych w Starej Prochowni.
Ponadto Teatr Ani Pół włączył się w ogólnopolską akcję happeningową Medz Yeghern – palimpsest pamięci organizowaną przez Teatr ZAR oraz Instytut Grotowskiego. W ramach tego wydarzenia został zorganizowany flash mob oraz warsztaty.
Od początku istnienia Teatr Ani Pół ściśle współpracuje w Wawerskim Centrum Kultury, włączając się w realizowane przez WCK działania. W ramach projektu Dialogi - festiwal czytających instruktorzy TAP-u przygotowali i przeprowadzili otwarte warsztaty teatralne i literackie. 

Od sierpnia 2015 r. Teatr Ani Pół pracuje nad projektem Media show. Pomysł autorskiego spektaklu narodził się ponad rok temu, jednak jego realizacja została odłożona ze względu na inne zobowiązania zespołu. Obecnie nad spektaklem oraz techniczną dokumentacją projektu pracuje 15 osób. 


Zespół Teatru Ani Pół
Agata Fuśnik
Agata Majszczyk
Karolina Czelej
Jan Gomuła
Jurek Starachowski
Monika Rokicka
Kacper Karwacki
Witek Woyda
Jan Gajek
Agnieszka Bączkowska
Cezary Zięcina
Jacek Zduńczyk
Lila Bondarenko
Raman Płoski